Büyük Fas Turu

Not Rated from 0 reviews
0/5
0% of guests recommend

Duration

10 Hours

Tour Type

Yurt Dışı Turlar

Group Size

22 persons

Location

Fas

Overview

Fas 37 milyon nüfusa ve 720.000 km² yüzölçümüne sahip bir Kuzey Afrika ülkesidir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Casablanca'dır. Fas'ın, Atlantik Okyanusun'dan Cebelitarık Boğazı'na kadar uzayan kıyı sınırları Akdeniz de son bulan uzun bir kıyı şeridi şeklindedir. Doğusunda Cezayir, kuzeyinde Cebelitarık Boğazı ve İspanya, güneyinde ise Moritanya vardır. Resmi ve baskın dini İslam olan ülkede, Hırıstiyanlar ve Yahudilerin yanısıra Afrika kabile inançları da mevcuttur.  Resmi dilleri ise Arapça ve Berberice olmasına rağmen eğitim dili ve konuşulan baskın dil Fransızcadır. 

Ülkemizde ismi Fas olarak bilinen ülkenin Avrupa da "Morocco" olarak bilinmektedir. Morroch Latince'de Murabıtlar ve Muhavvidler'in başkentleri olan Marakeş'e verilen isimdir. Marakeş ismi Berberi dilinde Tanrı'nın Toprakları anlamına gelen Mur-Akush kelimesinden gelmektedir.

 

Fas, İspanya ve Osmanlı'nın nüfuz mücadeleleri ile baskılarına maruz kalıyordu. Bu dönemlerde Alevî Hanedanı kısa süre için, kendisinden önce gelen hânedanlara nazaran daha küçük bir alanda, sessiz bir zenginlikte hüküm sürdürüyordu ve bu pozisyonlarını hep korudular. Daha sonra 1684 yılında Tanca'yı ilhâk ettiler. Hânedanın başındaki İsmail ibn Şerif, yerel güçlere karşı birleşik bir krallığı savundu ve bunu da gerçekleştirdi. Bugün Fas'ı Alevî hanedanı Krallık olarak yönetmektedir. 

İşte bizde bu ülkeyi Gettolardan saraylara, tapınaklardan çöllere kadar, bütün dokusuyla, kokusuyla, saray tatlısıyla, sokak lezzetleriyle, tüm renkleriyle keşfetmeye gidiyoruz. Çantanı hazırla!

Itinerary

1. Gün : İstanbul - Kasablanka

Siz değerli dostlarımızla bu masal gibi yolculuğumuza başlıyoruz. Kazablanka Havaalanı'nda pasaport ve valiz işlemleri sonrası yerleşmek ve dinlenmek üzere otelimize geçiş yapıyoruz. Otelimizde sabah Kahvaltısına Kadar. Uyuyup dinleniyoruz. Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası rehberimizden bir yandan Fas hakkında genel bilgileri öğrenirken bir yandan da para değişim ve telefon hattı işlemlerimizi tamamlıyoruz. Daha sonra ise gezimize Medine yani eski şehirden başlıyoruz. Gezimiz sırasında meşhur Fas çayını deneyimleme şansımız olacak. Ardından Hasan 2 Camii'ni ziyaret edecek ve sonrasında öğle yemeği için Fas mutfağına geçiş yapacağız. Yemek sonrası Atlas Okyanusu kıyısında yürüyüş yapacak ve gün batımını izleyeceğiz, dileyen dostlar burada denize girebilirler. Ardından dinlenmek ve hazırlanmak üzere otelimize geçiş yapacağız. Otelde dinlenip hazırlandıktan sonra, belirleyeceğimiz saatte buluşuyor ve akşam yemeği için restorana geçiyoruz. Gece en son kişi odasına çekilene kadar, Fas üzerine sohbetlerimiz ile birlikte zaman geçireceğiz.
2. Gün : Rabat - Tanca

Otelimizde yapacağımız sabah kahvaltısı sonrası bavullarımızla beraber otelimizden ayrılıyor ve Rabad'a doğru yolculuğa başlıyoruz. Varışımız sonrası Rabad Kalesi (Kasbah of Udayas), Hasan Kulesi, Mohammed V Mozolesi'ni ziyaret edecek ve ardından Tanca'ya geçiş yapacağız. Tanca'da ilk olarak öğle yemeği molası veriyoruz. Yemek sonrası da Tanca şehrini keşfe çıkıyoruz. Ardından, Günün son durağı Atlas Okyanusu ve Cebelitarık Boğazının kesişim noktası olan deniz fenerine gidiyoruz. Burası Afrika Kıtasının en kuzeydeki ucu, burada gün batımının tadını çıkaracağız. Ardından otelimize geçerek hazırlıklarımızı yapıyor ve akşam yemeği için Tancanın modern sokaklarına çıkıyoruz.
3. Gün : Şavşavan

Sabah yapacağımız kahvaltı sonrası bavullarımızla beraber otelimizden ayrılıyor ve "Mavi Şehir" Şafşavan'a doğru yola çıkıyoruz. Varışımızla beraber şehri gezip en güzel fotoğrafları aldıktan sonra öğlen yemeği molası veriyoruz. Yemek sonrası alışveriş için serbest zaman. Ardından akşam yemeği için buluşup Cafe Clock'ta müzik dinletisi eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.
4. Gün : Fes

Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası bavullarımızla beraber otelimizden ayrılıyor ve Fes şehrine doğru yola çıkıyoruz. Varışımızla beraber önce otelimize yerleşiyor arından öğle yemeği için restorana geçiş yapıyoruz. Yemek sonrası şehir gezimizi gerçekleştiriyor aynı zamanda en güzel fotoğrafları alırken alışveriş işlerimizi de hallettikten sonra akşam yemeği için Balıkçıya gidiyoruz. Yemek sonrası dinlenmek için otelimize geçiyoruz ve içeceklerimiz ile havuz başı sohbeti yapıyoruz.
5. Gün : Fes

Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası hazırlanıyor ve Fes şehri keşiflerimize devam ediyoruz. İlk durağımız Kairouine Camii ve Üniversitesi. Ardından Attarine Medresesi'ni de ziyaret ettikten sonra şehrin en ünlü yapıları olan tabakhaneleri ziyaret etmek için yola düşüyoruz. Bu çok ilginç deneyim sonrasında da öğle yemeği molası vereceğiz. Yemek sonrası renkli Fes sokaklarını adımlamaya devam ederken alışverişlerimize de devam edebiliriz. Ardından akşam yemeği için hazırlanmak üzere otelimize geçiş yapıyoruz. Konaklama bugün yine Fes şehri.
6. Gün : Fes - Merzouga

Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası bavullarımızla beraber ayrılıyor ve Merzouga'ya doğru uzun bir yolculuk gerçekleştiriyoruz. Bu yolculuk varış noktasını düşündükçe sizleri her saniyesinde daha da heyecanlandıracak çünkü yolumuz çöle doğru ve gece çölde konaklamayacağız. Varışımızla beraber önce çölde tam iki saat deve safarisi gerçekleştireceğiz, ardından çölün ortasındaki kampımızda yıldızların altında muhteşem berberi ritim grubu ile eğlenceli bir akşam bizleri bekliyor.
7. Gün : Merzouga

Bugün güne erken başlıyor ve çölde gün doğumunu izliyoruz. Ardından kahvaltımızı yaptıktan sonra yeniden çölde iki saatlik deve safarisi gerçekleştireceğiz. Güne Berberi köyü ziyareti ile devam edecek ve Tingir'deki Todgha Gorge vadisini göreceğiz. Gün sonunda konaklama için Fas'ın sinema dünyasında önemli bir yer olan Quarzazate şehrinde konaklayacağız.
8. Gün : Merzouga - Marakeş

Kahvaltı sonrası bavullarımızla beraber ayrılıyoruz. İlk durağımız Atlas Dağları. Burada gerçekleştireceğimiz keşif gezisi sonrası rotamız Game of Thrones ve Mumya filmlerinin çekildiği Atlas Film Stüdyoları. Bu film stüdyolarını özel bir rehber eşliğinde geziyor ve kendimiz hep beraber bir film çekiyoruz. Daha sonra Ait Ben Haddou köyüne gidiyoruz. Bu köyde de bir çok film çekildi. Yemeğimizi bölgede aldıktan sonra Tutagoz Vadisi'ni de ziyaret ederek Marakeş'e geçiş yapıyoruz. Marakeş'te önce otelimize yerleşiyor ardından ise akşam yemeğimiz için Jemaa el Fna Meydanına geçiyoruz. Yemekten sonra meydan da gezerek bu meydanın bize sunduğu ilginç görseller ile geceyi bitiriyoruz.
9. Gün : Marakeş

Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası kendimizi yeniden Marakeş sokaklarına bırakıyoruz. İlk durağımız Jardeen Majorelle Ardından Bahai Sarayı ve Yahudi Mahallesi gezilerimizi gerçekleştiriyor olacağız. Bu kadar gezdikten sonra da öğle yemeği molamızı veriyoruz. Yemek sonrası alışveriş ve fotoğraf için serbest zaman. Gün sonunda akşam yemeğimiz için hazırlanmak üzere otelimize dönüş yapıyor, yemek sonrası da gecemizi yine Jemaa el Fna Meydanı'ndaki etkinlikleri izlemeye ayırıyoruz.
10. Gün : Marakeş - Casablanca - İstanbul

Marakeş'de otelimizde yapacağımız geç kahvaltı sonrası hazırlıklarımızı tamamlıyor ve bavullarımızla beraber ayrılarak Kazablanka'ya geçiş yapıyoruz. Kazablanka'ya varışımıza istinaden vereceğimiz yemek ve son alışveriş molası sonrası ise yine gelişimizde olduğu gibi Kazablanka-İstanbul uçuşu ile İstanbul'a dönüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra yeni bir masalda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Temalar

Tarih ve Kültür
Macera
Eğlence
Egzotik
Yiyecek ve İçecek
Romantizm ve Balayı

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Uçaklı

FAQs

Pasaport masrafları fiyata dahil mi ?
Pasaport masrafları fiyata dahil değildir.
Akşam ve öğlen yemekleri fiyata dahil mi ?
Akşam ve öğlen yemeği fiyata dahil değildir.
Yurtdışı çıkış harcı fiyata dahil mi ?
yurtdışı çıkış harcı fiyata dahil değildir.

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
No Review
Write a review
Review title is required
Review content has at least 10 character
You must log in to write review
1.780 $ from

Extra prices:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}

Included/Excluded

10 Gece Konaklama
Uçak Biletleri ve Ara Transferler
10 Sabah Kahvaltısı
Şehirlerarası yolculuklar
Şehir içi transferler
Aktiviteler
Müze, saray ve cami giriş ücretleri
Çöl’de konaklanan gece akşam yemeği
Profesyonel rehberlik hizmeti
Seyahat sağlık sigortası
Pasaport masrafları
Öğle ve akşam yemekleri
Yurtdışı çıkış harcı
from
1.780 $
0 Review
Messages {{unread_count}}
Chat with: {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

You: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}