Doğu Anadolu Serisi: Nemruttan Ağrı Dağına

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

6 Gün

Tur Türü

Yurt İçi Turlar

Max. Kişi

22 kişi

Lokasyon

Yurtiçi

Genel Bakış

Keşfedilmeyi bekleyen masalsı bir coğrafyanın, koynunda yaşattığı binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini sürmek, kültürel değerlerini tanıtmak ve doğasını keşfetmek için tematik bir gezi düzenledik Doğu Anadolu’ya… Ülkemizin en doğusuna, ışığın doğudan yükseldiği kadim topraklara…

UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ 21 NİSA CUMA İSTANBUL - MUŞ PEGASUS KALKIŞ: 06:50  -  İNİŞ : 08:45

DÖNÜŞ 26 NİSAN ÇARŞAMBA - IĞDIR - İSTANBUL KALKIŞ 16:10 - İNİŞ : 18:35

Tur Programı

1. Gün : MUŞ - BİNGÖL

Değerli misafirlerimizi özel aracımızla Muş Sultan Alparslan Havalimanı’nda karşılıyoruz. Gezimizin ilk ayağı olan Muş – Varto yolu üzerindeki, Selçuklu Dönemi sivil mimari eserlerinden, “Tarihi Murat Köprüsü'ne gidiyoruz. Günümüzde de halen kullanılmakta olan Murat Nehri üzerindeki köprü, 12 gözlü ve 143mt. Uzunluğundadır. Murat Köprüsü ile başlayan gezimizin devamında Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazar Şah Köyü Aksakal göl mezrasındaki “Yüzen Adalar Tabiat Anıtı’nı ziyaret edeceğiz. Küçük bir krater gölünün ortasında, rüzgarla hareket eden 3 tane bağımsız ada ve üstlerinde de birkaç tane bodur dış budak ağacı bulunan Yüzen Adalar, yeşilin en güzel tonlarıyla objektiflerimize gülümseyecektir. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yedikten sonra konaklama akşam Muş’taki otelimizde.
2. Gün : MUŞ - TATVAN

Siz değerli misafirlerimizle, otelimizin açık büfesinde yapacağımız kahvaltı sonrası Doğu Anadolu’da baharın gelişiyle birlikte çiçek ve yemyeşil bir ot denizine dönüşen Muş Ovası’na gidiyoruz. “Muş 1071” ismi ile tescillenen, çiçeklenme dönemi 15-20 gün süren ve bir döneme adını, Muş Ovası’nda doğal olarak yetişen endemik bir tür olan ‘’Muş Laleli’ni (Tulipasintenisii Baker) doğal ortamında görmeye gidiyoruz. Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı Köyü’ndeki kaplıcalara gidiyoruz. Ana kaynağı Nemrut Krater Gölü olan “Budaklı Kaplıcasına köylüler, manda sürülerini ve atlarını getirerek yüzdürüyorlar. Açık hava kaplıcalarında ilginç enstantaneler yaratan manda sürüleri, özellikle fotoğrafçılar için harika kompozisyonlar oluşturuyor. Daha sonra uçsuz bucaksız Muş ve Rahva Odaları’nın görsel şöleni eşliğinde Bitlis’in Tatvan ilçesine hareket ediyoruz. İlk durağımız doğal güzelliğinin yanı sıra bilimsel öneme sahip jeopark alanı “Nemrut Kalderası Tabiat Anıtı” olacak. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında Suya Bağlı (Aquatic) Turizm dalında mükemmeliyet ödülü alan Nemrut Kaldırasını ziyaretimizde; Büyük Göl, Ilık Göl ve buhar bacalarını görüyoruz. Nemrut Krater Gölü, dünyanın ikinci Türkiye’nin ise en büyük krater gölü özelliğine sahip. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yedikten sonra konaklama akşam Tatvan’daki otelimizde.
3. Gün : TATVAN - HİZAN

Otelimizin açık büfesinde yapacağımız kahvaltı sonrası Tarihi Bitlis Şehrini gezmeye gidiyoruz. Tarihi dokusuyla şehir turu yaparken, Hanlar, Medreseler, Camiler, Köprüler ve en önemlisi ‘’Bitlis Kalesi’’ ni göreceğiz. Kale Bitlis şehir merkezinde iki derenin ortasında, doğal ve sarp kayalıklara yapılmıştır. Kayalıklar üzerinde yükselen ve burçlarla takviye edilen surlar düzgün kesme taştan yapılmıştır. Bitlis Kalesi’nin inşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Büyük İskender’in komutanlarından Badlis tarafından yaptırılmış. Bitlis’in meşhur Büryan yemeğini afiyetle yedikten sonra Hizan ilçesine doğru hareket ediyoruz. Eşsiz bir İlkbahar doğasına ve büyüleyici bir coğrafyaya merhaba… Yaklaşık 60 km’lik bir yolculukla, geleneksel kırsal doku, Mimari ve kültürel mirasın korunarak, yaşamın ve üretimin devam ettiği, derin vadilerin yamaçlarına kartal yuvası gibi kurulmuş Bitlis’in Hizan ilçesinin köylerine gidiyoruz. Neolitik Dönemden bugüne 9 bin yıllık konut mimarisinin kültürel kopuşlara uğramadan günümüze kadar gelebildiği çarpıcı ve ünik bir örnek, Neolitik Çağ yerleşkesi olan Çatalhöyük’te olduğu gibi petek benzeri bir labirentle, bitişik, kümelenmiş, toprak damlı Hizan köylerini geziyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yedikten sonra konaklama akşam Tatvan’daki otelimizde.
4. Gün : AHLAT - ADİCEVAZ- MURADİYE - DOĞUBEYAZIT

Otelimizin açık büfesinde yapacağımız kahvaltı sonrası Ahlat’a geliyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan “Ahlat Selçuklu Mezarlığına ulaşıyoruz. Selçuklu ve Osmanlı mezar taşlarını, Emir Bayındır Kümbeti'ni ziyaret ettikten sonra Bitlis’in Adilcevaz ilçesine hareket ediyoruz. Adilcevaz’da yöreye özgü imal edilen bastonları görmek için “Baston Atölyesine yaptığımız kısa ziyareti tamamlayıp, “Muradiye Şelalesi ”ne doğru yola çıkıyoruz. Van’ın Muradiye ilçesi, Bendimahi Çayı üzerinde yer alan ve 18mt. Yükseklikten coşkuyla akan Muradiye Şelalesi, adını Bağdat seferine çıkan Sultan IV. Murat'tan alıyor. Şelale kışın tamamen donuyor ve dağcılar tarafından buz tırmanış alanı olarak kullanılıyor. Muradiye Şelalesi’ndeki turumuzun ardından yaklaşık 1.5-2 saatlik bir yolculukla Doğubayazıt’taki, doğunun nazlı güzeli “İshak Paşa Sarayı’na geçiyoruz. Ağrı Dağı yakınındaki İshak Paşa Sarayı; 116 odası, türbe, cami, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları, koğuşları ile bir yapılar topluluğu yani külliyedir. Kürt yazar ve bilim insanı Ahmed-i Hani bu sarayda katiplik yapmıştır. İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci teşkilat saray sistemidir. Ayrıca saray, 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en belirgin ve şaheser örneklerinden olduğu gibi, tarih ve sanat tarihi açısından da önemlidir. İshak Paşa Sarayı ile günün finalini yaptıktan sonra akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Konaklama Doğubayazıt’taki otelimizde.
5. Gün : DOĞUBEYAZIT - IĞDIR

Değerli misafirlerimiz, otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından aracımızla Iğdır’a hareket ediyoruz. İlk olarak şehir turunun ardından tuz mağaraları için Tuzluca ilçesine doğru hareket ediyoruz. M.S. 15. yüzyılda İspanyol Elçi Ruy González de Clavijo, Tuz mağaraları hakkında seyahatnamesinde şöyle anlatmaktadır: ‘’Mayıs 1404’te tekrar Aras Nehri kıyısında ilerlemeye devam ettik. Yol bozuk ve birçok yeri dimdik idi. Ertesi gün yine bir köyde kaldık. Buradan dağın tepesine kurulmuş bir kale vardı. Dağ, taş ve tuz kayaları ile kaplıydı. Civar köylerden gelenler buradan tuz alıp yemeklerinde kullanıyorlarmış’’. Türkiye'nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Tünellerde bulunan havanın bir çok solunum yolu hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bu maddenin yıllarca işlenmesinden sonra oluşan tuz mağaralarında astım hastalarının yararlanacağı doğal bir şifa merkezi oluşmuştur, uzun ve derin Tuz Mağaralar, Tuz Gölleri ve Kristalize Mağara Duvarları ile görsel hafızamıza göz detoksu yapacaktır. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yedikten sonra konaklama akşam Iğdır’daki otelimizde.
6. Gün : IĞDIR - İSTANBUL

Değerli misafirlerimiz, otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından Uçuş zamanımıza göre serbest alışveriş zamanından sonra, değerli misafirlerimizle bir başka gezimizde tekrar görüşmek ümidiyle, Iğdır Havaalanı’na transfer ve vedalaşma.

Temalar

Tarih ve Kültür
Eğlence
Doğa ve Spor
Aile ve Çocuklar
Yiyecek ve İçecek

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Uçaklı
Bölge Buluşmalı
Havaalanı Buluşma

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi öğünler kahvaltıya dahildir ?
Tüm sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri fiyata dahildir.
Uçak bileti fiyata dahil midir ?
Uçak biletleri fiyata dahil değildir.
konaklama fiyata dahil midir ?
5 gece konaklama fiyata dahildir.

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Bir yorum yazın
Yorum başlığı gerekli
Yorum içeriğinde en az 10 karakter olmalı
Yorum yazmak için giriş yapınız
7.900 ₺ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}

Dahil / Hariç Hizmetler

5 Gece otel konaklama
Sabah ve akşam yemekleri
Özel Araçla Ulaşım ve Alan Transferleri
Profesyonel Rehberlik Hizmeti
Seyahat Koçluğu
Seyahat Sigortası
Araç İçi İkramlar
Tüm Tadımlıklar
Muş ve Iğdır Uçak Biletleri
Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
Öğle Yemekleri
Tüm Kişisel Harcamalar
Yemeklerde Alınacak Alkollü İçecekler
başlayan fiyatlar
7.900 ₺
0 Yorum
Mesajlar {{unread_count}}
... ile mesajlaş {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Siz: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}