Atina'dan Mora'ya Yunanistan Turu

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

8 Gün

Tur Türü

Yurt Dışı Turlar

Max. Kişi

25 kişi

Lokasyon

Yurt Dışı Turları

Genel Bakış

Klasik Atina çok güçlü bir şehir devletiydi. Bir sanat, öğrenim ve felsefe merkezi olmasının yanısıra Platon'unakademisine ve Aristoteles'in Lykeion'una ev sahipliği yapmıştı. Avrupa kıtası, özellikle de Antik Roma üzerindeki kültürel ve siyasi etkisi nedeniyle yaygın olarak batı medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğum yeri olarak kabul edilir. 

 

Mitolojide Atina şehrine ismin verilmesi tanrılar arasındaki müsabaka sonucu olmuştur. Denizler tanrısı Poseidon şehre sahip olabilmek için üç dişli yabasını kayaya vurmuş ve vurduğu yerden at ortaya çıkmış, bazı söylencelere göre de su kaynağı fışkırmıştır. Bunun üzerine Zekâ tanrıçası Athena, yaldızlı mızrağını yavaşça yere dokundurmuş, oradan dalları pıtrak gibi olgun meyvelerle dolu gümüş yapraklı güzel bir zeytin ağacı bitmiştir. İnsanlar zeytin ağacını daha yararlı bulup beğendiklerinden şehir Atina adını alıp Athena'nın olmuştur.

 

Atina Avrupa Birliğinin 7. Büyük Şehiridir. Avrupa’nın tarihi başkenti Atina hem modern çehresi hem de binlerce yıllık tarihi kökleri ile gezmeyi sevenler için harika bir gezi durağı olmayı sürdürüyor. 

 

Yunanistan ve Atina denildiğinde şüphesiz ki akla gelen ilk yerler arasında tavernalar bulunuyor. Bu gezimizde tavernalara da yolumuz düşecek elbette.

 

TEK YÖN ALINMASI GEREKEN UÇUŞ BİLGİLERİ

PEGASUS SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI - ATİNA

KALKIŞ 07:45 - VARIŞ 09:15

THY İSTANBUL HAVALİMANI - ATİNA

KALKIŞ 07:40 VARIŞ 09:05

(Kendi durumunuza uygun olan havalimanından uçak bileti alabilirsiniz)

Tur Programı

1. Gün : Atina - Korint - Pire

Sabah Havalimanı Dış Hatlar terminalinde buluşma ve Bilet ve Bagaj işlemlerinin ardından havayolu ile Atina’ya hareket ediyoruz. Atina’ya varışımızın ardından, Korinth Kanalı ve Pire Turu’na başlıyoruz. Saronic Körfezi boyunca ilerleyip, Ionia ve Ege denizlerini birbirine bağlayan, yapımına 1887’de başlanan ve 1893 yılında deniz trafiğine açılan Corint Kanalı’na varacağız. Burada Korint Kanalı üzerinde bulunan köprüleri görüp, gemilerin geçişini izleyeceğiz. Ardından Atina’nın şirin ve hareketli bir ilçesi olan Pire'ye geçiyoruz. Şehirde vereceğimiz serbest zaman sonrası gezimiz sona eriyor. Otelimize dönüş ve serbest zaman. Akşam, geleneksel bir Yunan tavernasında Sirtaki ve Zeybek dansları eşliğinde Yunan yemeklerini tadacak ve güzel bir Buzuki gecesi yaşayarak devam ediyoruz. Otelimize dönüş. Geceleme Atina da otelimizde.
2. Gün : Atina

Sabah kahvaltının ardından misafirlerimiz ile Acropolis, Parthenon, Monastiraki, Syntagma Meydanı, Lycabettus Tepesi, Panathenaic Stadium, Olympian Zeus Tapınağı, Anafiotika, Eski Atina Agorası, Dionysos Tiyatrosu, Ermou Caddesi, Erechtheion, Kolonaki, Herodes Atticus Odeon, Athena Nike Tapınağı, Hadrianus Kütüphanesi, Hephaestus Tapınağı, Panagia Kapnikarea Kilisesi ve Philopappos Tepesi gezi boyunca keşif duraklarımız olacak. Şehir gezisinin ardından otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeğinin ardından, gönüllü arkadaşlarımız ile Atina merkezinde tavernaları ile ünlü Plaka’da ya da gece hayatının kalbi Prisi’de geleneksel bir Yunan tavernasında Sirtaki ve Zeybek dansları eşliğinde Yunan yemeklerini tadacak ve güzel bir Buzuki gecesi yaşayacağız. Bu gece Atina'dayız.
3. Gün : Sparta - Olimpya

Sabah kahvaltının ardından misafirlerimizle Sparta - Olimpia turuna başlıyoruz yaklaşık 2,5 saatlik yolculuktan sonra. MÖ 9. yüzyıl sonunda Pitana, Meson, Limnai ve Kynosura isimli dört köyün birleşiminden oluşan Sparta ya varmış olacağız. Tarihin en meşhur şehir devleti olan Sparta hakkında bilgiler alıp canlı olarak tarihi yaşayacağız. Sparta şehir devleti, antik dönemde Lakedemon olarak bilinirken, Sparta ismi Peloponez'in (Mora Yarımadasının) güneydoğusunda bulunan Lakonya bölgesindeki Evrotas Nehri'nin kıyısındaki ana yerleşim bölgesi için kullanılan bir isimdi. Sparta, MÖ 650'lerde Antik Yunanistan'daki baskın askeri kara kuvveti hâline gelmiştir. Buradaki gezi, keşif ve öğlen yemeği molamızdan sonra Olympia turumuza başlıyoruz. Turumuzda öncelikle yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından günün 2. varış noktası Olympia'ya varacağız. İlk Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı eski Olimpiyat stadyumunun bulunduğu yeri ziyaret edeceğiz. Olimpiyat oyunlarının önemi, tüm Yunan şehirlerinin düşmanlıkları durdurması ve geniş çapta katılmasıydı. Olympia aynı zamanda Antik Yunanlıların en önemli kutsal alanı, kral ve tüm tanrıların babası Zeus'a tapınılan bir yerdi. Phidias'ın kendisi tarafından yapılmış ve antik dünyanın yedi harikasından biri olan devasa bir heykel olan altın ve fildişi heykeli de burada duruyordu. Burada rehberimiz eşliğinde gezip bilgi aldıktan sonra, fotoğraf ve yürüyüş için serbest zaman verdikten sonra otelimize geçeceğiz. Bu gece burada kalıyoruz.
4. Gün : Patras - Preveze - Parga - Yanya

Sabah kahvaltısının ardından yaklaşık 1 saat 45 dakikalık yolculukla Yunanistan’ın en büyük 3. Şehri olan Patras’a giderek Orta çağ Kilisesi, Odeaon (Antik Tiyatro) ve Tiyatro binalarını görüp. Merkezde kısa bir serbest zaman ardından, Preveze'ye hareket ediyoruz. Öğlen yemek molamız Preveze de. Molanın ardından, Osmanlı Tarihinde 1538’de Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı deniz birlikleri ile Haçlı Ordusu arasındaki deniz savaşı ile hatırlanmakta olan Preveze de küçük dar sokakları ve yat limanını göreceğimiz şehir turumuzu yapıp, Parga'ya hareket ediyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa’nın da doğduğu Parga kasabası. Dar sokakları ve Osmanlı mimarisi bozulmadan günümüze kadar gelen Parga’da şehir turumuzu yapıyoruz. Turun ardından, Yanya’ya hareket ediyoruz. Yanya Yunanistan’ın en güzel şehirlerinde bir tanesidir. Göl kenarındaki bu güzel şehiri önce panaromik olarak geziyoruz. Daha sonra Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği için dinlendikten sonra, gece sur içindeki eski şehiri dolaşıyoruz. Konaklama Yanya.
5. Gün : Yanya - Meteora

Sabah Kahvaltısının ardından Yanya şehir turumuza devam ediyoruz. Epir bölgesinin en büyük şehri olan Yanya, aynı zamanda Tepedelenli Ali Paşa’nın şehri olarak da bilinmektedir. Yanya Valisi (Yanya Aslanı) olarak da bilinen Ali Paşa’nın adına yaptırılan Aslanpaşa Camii, Fethiye Camii, Ali Paşa’nın Türbesi, Bizans Müzesi, Osmanlı Kale İçi göreceğimiz yerler arasındadır. Şehir turumuz sonrası serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Meteora'ya hareket ediyoruz. Meteora, içinde çok sayıda manastır bulunan kutsal bir bölgedir. Ortodoks rahipler Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek, Tanrı’ya daha yakın olmak amacıyla UNESCO dünya mirasları listesinde de yer alan bu manastırları yapmışlardır. Milyonlarca yıl önce denizin altında olan bu bölge zaman içinde suların çekilmesi ile bu devasa kayalar ortaya çıkmış ve rahipler ise kayaların en tepesindeki alanlara manastırlarını yapmışlardır. Yapıldıkları dönemde kayaların tepesine hiçbir ulaşım yolu mümkün değilken, rahipler yıllarca manastırlara birbirlerini ipten yapılmış file asansörler ile yukarı çekerek ulaşmışlardır. Meteoradaki turumuzun bitiminden sonra Yanya ya geri dönüyoruz. Konaklama Yanya’da otelimizde.
6. Gün : Selanik

Sabah kahvaltısının ardından Selanik'e hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik yolculuktan sonra Selanik'e varmış olacağız. Selanik'e vardıktan hemen sonra ile panoramik şehir turu yapacağız ve bu tur esnasında; Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo - P. Konstantin heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek gibi yerleri görmüş olacağız. Ardından Atatürk'ün evini ziyaret ediyor ve hemen sonrasında öğlen yemeği için önceden belirlenen bir mekana geçiyoruz. Yemek ve dinlenme molasından sonra, Selanik Kalesine çıkıyoruz ve rehberimizin anlatımı eşliğinde şehiri keşfetmeye devam ediyoruz. Daha sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam dileyen yol arkadaşlarımız ile rehberimiz eşliğinde Yunan Tavernalarının keyifli atmosferine bırakıyoruz kendimizi. Leziz yemekler, Yunan müziği ve buzuki eşliğinde sınırsız eğlence. Gece konaklama Selanik.
7. Gün : Kavala - İskeçe - Gümülcine

Otelde alınan kahvaltının ardından Kavala’ya hareket. Yaklaşık 2 – 3 saatlik yolculuğun ardından varılan Kavala’da panaromik şehir turu. Su Kemerleri, Liman, Kale, 19.yy Neo Klasik yapılar, Pangia, Eski ve Yeni Şehir, Acropolis, Deniz Feneri, Ag.Nicholas, Teodoro Kimissi kiliseleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa imarethanesi ve heykelinin görülmesinin ardından öğle yemeği için serbest zaman. Buluşmanın ardından İskeçe ve Gümülcine yolculuğumuz başlıyor. İskeçenin darve dik sokaklarındaki keşfimizin ardından Gümülcine'ye geçiyoruz. Otelimize yerleştikten sonra akşam yemeği için Gümülcine'nin şirin sokaklarına çıkıp yemeğimizi yedikten sonra biraz keyif için farklı sürpriz mekanlara geçiyoruz. Gece konaklama Gümülcine.
8. Gün : Dedeağaç - İstanbul

Dedeağaç şehirlerini panoramik olarak geçip İpsala sınır kapısına yolculuk. Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben Keşan – Tekirdağ – Silivri karayolu takip edilerek İstanbul’a yolculuk. Tekirdağ’da serbest köfte molası sonrası akşam saatlerinde İstanbul başlangıç noktalarına varış ile program sonu.

Temalar

Tarih ve Kültür
Macera
Eğlence
Yiyecek ve İçecek
Romantizm ve Balayı

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Otobüslü
Uçaklı

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Bir yorum yazın
Yorum başlığı gerekli
Yorum içeriğinde en az 10 karakter olmalı
Yorum yazmak için giriş yapınız
1.680 € başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}

Dahil / Hariç Hizmetler

7 Gece Otel Konaklama ve kahvaltılar
Tur boyunca özel aracımızla tüm transferler
Uzmanlaşmış iki dilli rehberlik hizmeti
Türkiye'ye dönüş transfer hizmeti (Araç ile Karadan Dönüş)
Seyahat Koçluğu hizmeti
Yurtdışı seyahat sigortası
İstanbul Atina Uçak Bileti (Sadece Gidiş Bileti )
Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)
Vize ve pasaport harçları
Öğlen ve akşam yemekleri
başlayan fiyatlar
1.680 €
0 Yorum
Mesajlar {{unread_count}}
... ile mesajlaş {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Siz: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}