Diyarbakır Mardin Turu

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

4 Gün

Tur Türü

Yurt İçi Turlar

Max. Kişi

25 kişi

Lokasyon

Yurt İçi

Genel Bakış

Diyarbakır, 33 kavmin izlerini taşır. Şehre ilk baktığınızda anıt görünümlü şehri çepeçevre saran surlar dikkat çeker. Surlar, Diyarbakır'ı anlamak için oldukça önemli yapılardır. 5,5 km uzunluğunda 82 burç ve 4 kapıdan oluşmaktadır. MS 4. yüzyılda yapılmıştır. 

Diyarbakır surlarının dört kapısı mevcuttur. Mardin Kapı; güneye ve doğuya açılan kapıdır. Urfa Kapı ise Osmanlı'nın gücünü gösteren bir yapı olmuştur. Su Kapısı; şehrin Dicle Vadisi'ndeki bahçelere açılan kapısıdır. Bu bahçeler Dicle'nin debisinin azalmasıyla şehir ve nehir arasında oluşan Hevsel Bahçeleridir. Son kapı ise Harput Kapıdır. Bu güzel şehirdeki turumuzu tamamladıktan sonra Mardine geçiyoruz.

Mardin denince ilk akla gelenler kuskusuz o enfes manzarası, takla atan guvercinleri, midyat isi telkarileri, deyrulzafaran manastiri ve Kasimiye Medresesi olacaktır ama tabi hepsi bu kadar değildir. Mardini deneyimlemek için hissetmek ve düşünmek lazım ve elbette bütün bunları anlatan birisinin yol göstermesi lazım.

Murathan Mungan şöyle der; Mardin'in klasik mimarisinde hiçbir evin penceresi ötekinin penceresiyle yüz yüze gelmez, hepsi bir diğerinin ancak duvarını görebilir. Ev içleri, başka hayatlar birbirinden saklanır. İçe kapanışın sonsuz bir iç çekişe dönüştüğünü, o evlerde kalmış, bir türlü evlenip kendi evine çıkamamış o kızlarda gördüm. Pencerelerin, duvarların bu anlamını onlardan öğrendim. 

''Duvarları, üzerine ayetler yazılı gümüş kılıçlarla süslenmiş büyük salonlarda Hayyam rubaileri dinlerdim. ... İri karpuz lambaların duvarlarda gölgeleriyle oynayan yumuşak ışığını ... yitirilmiş altın çağın imgeleri olarak anımsıyorum. ... Şahmeran suretini ilk kez ilkokul çağındayken, bir arkadaşımın evinin duvarında gördüm. Diyarbakır Mardin turumuz ile tarihin kültürel zenginliklerini birlikte deneyimlemeye gidiyoruz.

Ulaşım için bizi bulunduğunuz şehriden arayın.

 UÇUŞ BİLGİLERİ

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN PEGASUS

5 NİSAN 2024 - KALKIŞ  06:50 İNİŞ : 08:40

8 NİSAN 2024 - KALKIŞ 20:55 İNİŞ : 23:00

ANKARA ESENBOĞA HAVALİMANI ANADOLU JET

5 NİSAN 2024 - KALKIŞ  07:40 İNİŞ : 09:00

8 NİSAN 2024 - KALKIŞ 21:45 İNİŞ : 23:10

 

Tur Programı

1. Gün : Diyarbakır - Mardin

Önceden bizim organize ettiğimiz saatlerde her kes bulunduğu şehirden uçakla veya otobüsle veya kendi özel aracı ile Diyarbakır'a doğru yola çıkıyor. Hepimizin Diyarbakır da buluşma saati 10:20 olacak. Meşhur Diyarbakır kahvaltısının ardından turumuza başlıyor olacağız. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, Meryem Ana Kilisesi, Keldani Kilisesi, 4 Ayaklı Minare, Ulu Cami, Hasanpaşa Hanı ve en son On Gözlü Köprü de kahvemizi de içtikten sonra akşam yemeği ve konaklamamız için Mardin’e doğru yol alacağız. Yol üzerinde bizi bekleyen güzellikler de olacak elbette. Konaklama Mardin.
2. Gün : Mardin

Sabah kahvaltımızın ardından Deyrulzafaran Manastırı’na doğru yola çıkacağız. Manastır ziyaretimizin ardından; Mardin Merkez’i keşfe çıkıyoruz. Mardin Müzesi, Cumhuriyet meydanı, Meryem Ana Kilisesi, Kırklar Kilisesi, Protestan Kilisesi, Bakırcılar çarşısı, Zinciriye Medresesi, Sabancı Müzesi, gibi Mardin merkezin kült olmuş yerlerini doya doya gezip fotoğraflayacağız. En son Kasımiye Medresesini akşama doğru güneş batmaya yakın çıkacağız çünkü bu saatlerde çok güzel oluyor. Konaklama Mardin.
3. Gün : Midyat - Nusaybin

Sabah kahvaltımızın ardından Midyat'a doğru hareket ediyoruz. Midyat Mor Gabriel Manastırı ile ünlü ve Süryani Metropolitliği için çok önemli bir yer. Burayı ziyaret ettikten sonra Midyat Merkez de Midyat Evleri’ni göreceğiz. Bu evler arasında film ve diziler için kullanılan Devlet Konuk Evi'ni ve Midyat Çarşılarını keşfedeceğiz. Öğlen molasının ardından, Nusaybin'e geçiyoruz. Suriye sınırına sıfır olan bu ilçeyi rehberimiz ile keşfettikten sonra, Mardin'e otelimize dönüyoruz. Konaklama Mardin
4. Gün : Dara

Sabah kahvaltısının ardından Dara'ya gidiyoruz. Mezopotamya'nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek Yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olarak da kullanılmış olan Dara antik kentinde, Kaya Mezarları, Sarnıçlar, Zindan, Güneş Tapınağı, Cennetin Kapısı ve köy ziyaretlerimizin ardından Mardin'in Savur ilçesine bağlı ve şarabı ile ünlü Kıllıt Köyüne gidip buraları rehberimiz eşliğinde keşfettikten sonra Diyarbakıra dönüyoruz. Diyarbakır turun bittiği nokta olacak. Havalimanı dönüş saatimiz 19:30 ve sonrası.

Temalar

Tarih ve Kültür
Eğlence
Egzotik
Yiyecek ve İçecek

Tur Süresi

3 Gece

Ulaşım Tipi

Otobüslü
Uçaklı
Bölge Buluşmalı

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Bir yorum yazın
Yorum başlığı gerekli
Yorum içeriğinde en az 10 karakter olmalı
Yorum yazmak için giriş yapınız
14.500 ₺ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}

Dahil / Hariç Hizmetler

3 Gece otel konaklama
Tüm ara transferler
Profesyonel rehberlik hizmeti
Tüm kahvaltılar
3 Akşam yemeği
Seyahat Sigortası
Uçak biletleri
Özel masrafalar
Öğlen yemekleri
başlayan fiyatlar
14.500 ₺
0 Yorum
Mesajlar {{unread_count}}
... ile mesajlaş {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Siz: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}