Meksika Ölüler Günü Festivali

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

15 Gün

Tur Türü

Yurt Dışı Turlar

Max. Kişi

25 kişi

Lokasyon

Meksika

Genel Bakış

Meksika'nın en büyük ve en önemli festivali Ölüler Günü Festivali döneminde Meksika'ya gidiyoruz.

Her sene 29 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında ölülerinin ruhlarının yeniden yeryüzüne geldiğine inanılan bu tarihlerde; Meksikalı 12 yerli kabile ve Meksika'ya sonradan gelen Meksika halkı tarafından mezarlıklar ölülerin dünya ya tekrardan geleceği bu günlere hazırlık için süsleniyor. Bu günler de, Mezarlıklarda; ölülerin yakınları toplanıyor, ölmüş yakınlarını yad ediyorlar. Onların sevdiği yemekler yapıyorlar, gene aynı şekilde onların sevdiği müzikleri çalıp, sevdiği şarkılar söyleyip danslar ediyorlar. Yanlız bu seramonilerin yapılabilmesi için, ölen kişinin en az 1 yıl önce ölmüş ve ikinci senesine girmiş olması lazım. Yani ölünün kemiklerinin etinden ayrıştırılıp temizlenmesi gerekiyor. Ölü temizleyiciler bu dönem de ailenin isteği üzerine mezarı açıp, ölünün kemiklerini çıkarıp, temizleyip aileye teslim ediyorlar. Bu arada isteyen aile ve yakınlardan herhangi birisi de bu işlemleri yapabilir. 

Kemikleri temizlenen ölüler evlere götürülüyor, orada ailesi ile beraber bu festival boyunca kalıyor. Bazı aileler de eve götürmüyor fakat mezarlıktan eve kadar çiçek yaprakları ile bir iz bırakıyor ve mumlar yakarak ölünün ruhu kendi evinin yolunu rahatlıkla bulup gitsin diye.

Latin Amerika kültürünün temeli sayılan Aztekler, Mayalar, Zapotekler, Mistekler ve diğer etnik gruplar; atalarının eski inançlarından kalan bu gelenekleri günümüzde hâlen devam ettiriyorlar. Her nekadar Hırıstiyanlığı benimsemiş olsalar da, bu inançlar devam ediyor ve bu festival de Hırıstiyanlık ile eski ata dinlerinin harmanlanmış çok güzel örneklerini gözlemlemek mümkün.

Bu kültür hâlen canlı olarak yaşatılıyor, işte bu yolculukta burada daha sayamadığımız nice gözlemler yapacak ve bilgi hazinemize kaydedeceğiz.

Bu yolculukta sizi hangi deneyimler bekliyor?

•             Meksika’nın başkenti Mexicocity

•             Mariachi kültürü

•             Tanrıların Yeri Teotihuacan antik şehri

•             Gastronomi şehri Oaxaca

•             Mezcal tadım turu

•             Oaxaca şehrinde Ölüler Günü Festivali aktivitelerine katılım

•             Sumidero Kanyonu'nda tekne gezisi

•             Meksika’nın en renkli ve en güzel kasabalarından San Cristobal de las Casas

•             Hristiyanlık ve Paganlık inancının bir arada olduğu San Juan de Chamula Kilisesi

•             UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış Maya antik kenti olan Pa-lenque’yi ziyaret

•             Tulum sahilleri

•             Maya kültürü

•             Yucatan Yarımadasındaki cenoteleri ziyaret

•             Dünyanın yeni 7 Harikasından biri olan Chichen Itza

•             Meksika mutfağı

Notlar;

  • Meksika vizesi, bordo pasaport sahipleri için internet üzerinden online ve ücretsiz olup bizim tarafımızdan alınmaktadır, yeşil pasaport sahipleri için İstanbul Levent'ten birebir başvuru ile alınmaktadır.

Tur Programı

1. Gün 27 Ekim 2024 Pazar : İstanbul - Mexico City

27 Ekim 2024 Pazar günü akşam 21:50'deki THY uçumuz ile İstanbul Havaalanı'ndan Mexico City'e uçmak için saat 18:30'da buluşuyoruz. Chek-in işlemleri ve bagaj tesliminden sonra pasaport kontrolünden geçip uçağımızın kalkış saatini bekliyoruz. 28 Ekim 2024 Pazartesi günü Meksika yerel saati ile saat 03:50 de Mexico City'e inmiş olacağız. Yine pasaport kontrol ve giriş işlemlerinin ardından, bagajlarımızı alıp doğrudan otelimize geçiyoruz. Uyuyup dinleniyoruz.
2. Gün 28 Ekim 2024 Pazartesi : Mexico City

Uçuşumuzun ardından yerel saatte 03.50'te Mexico City'ye varıyor ve çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Doğrudan otelimize geçiyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Dinlenmemizin ardından şehri gezmeye başlıyoruz. Kahvaltının ardından Meksiko City gezimize başlıyoruz. 2250 m yükseltide bulunan ve 25 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en büyük metropollerinden biri olan, Aztekler döneminde "Ulu Tenochtitlan" denilen Mexico City'nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezini ziyaret ediyoruz. Daha sonra Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı, bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitan Katedrali, ünlü sanatçı Diego Rivera'nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Hükümet Sarayı'nı geziyoruz Mexico City de her yıl düzenlenen ölüler günü yürüyüşü için çıkıyoruz. Meksika’nın en önemli caddelerinden birisi olan Paseo de la Reforma da başlayan bu yürüyüş tarihi şehir merkezine kadar devam ediyor. Konaklama Mexico City
3. Gün29 Ekim 2024 Salı : Mexico City

Sabah kahvaltımızın ardından Frida Kahlo'nun yaşamını anlatan ve eserlerine yer verilen ve müzeye dönüştürülen evini ziyaret ediyoruz. Bu çok özel mekanda ve çevresinde öğleye kadar zaman geçiriyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Chapultepec Parkı'nın girişinde bulunan ve Orta Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. En önemli parçalarını göreceğimiz müzenin bütününü gezmek için bir kaç güne ihtiyaç var. Azteklerin yaratılış efsanesinin anlatıldığı Güneş Taşı göreceklerimizin başında yer alıyor. Konaklama Mexico City
4. Gün 30 Ekim 2024 Çarşamba : Mexico City

Erken alınan kahvaltıdan sonra başkente 50 km uzaklıktaki UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Teotihuacan antik şehrini gezmek için yola çıkıyoruz. Bir saatlik yolculuk sonrası “Tanrıların Yeri” anlamına gelen, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkezi olan Teotihuacan'a varıyoruz. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi; Ölüler Yolu; büyük Tanrı “Tüylü Yılan” a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı göreceğiz. Sonrasında Obsidyen atölyesi ve yerel içki degüstasyonu yapıyoruz. Dönüşte yine Mexico City'de meydanlara ve çarşılara çıkıyor ve akşam yemeğimizi yiyoruz. Konaklama Mexico City
5. Gün 31 Ekim 2024 Perşembe : Puebla

Sabah kahvaltısının ardından kentten ayrılıyor ve “Melekler Şehri” olarak adlandırılan Puebla’ya hareket ediyoruz. İki saatlik bir yolculuk sonrası Puebla’ya varıyoruz Koloniyal mimari tarzında inşa edilen şehir, Unesco korumasında ve Popocatepetl Yanardağı’nın eteklerinde yer alan şehirde Zocalo Meydanı, görkemli katedrali ile UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezi ve güzel sanatlar çarşısını geziyoruz. Öğle ve akşam yemeklerimiz güzel mekanlarda olacak. Akşam karanlığı çöktükten sonra yemekten önce Ölüler Bayramı geçitine hazırlanan şehirde biz de güzel bir noktada yerimizi alacak ve hareketli eğlenceli kutlamaya tanıklık edeceğiz. Konaklama Puebla’da.
6. Gün 1 Kasım 2024 Cuma : Monte Alban - Oaxaca

Otelimizdeki kahvaltının ardından, Meksika’nın güneyinde verimli bir vadide yer alan Oaxaca’ya hareket ediyoruz. Öğle vakti Oaxaca’ya varışımızın ardından Monte Alban Antik Kentine gidiyoruz. Burada öğle yemeğimizi yiyor ve ardından Zapotek kültürüne ait olan ve UNESCO listesinde yer alan antik açık hava müzesini geziyoruz. Ardından, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan ve Meksika’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Oaxaca’nın tarihi merkezini görmeye gidiyoruz. Yerel halkın önemli bir kısmı Mikstek ve Zapotek orijinli olduğu için şehirde yerlilerin etkisi daha fazla hissedilmektedir ve 1521’de İspanyollar tarafından ele geçirilen şehirde Santo Domingo Kilisesi ve manastırıyla Meksika’daki barok sanatının en güzel örneklerini barındırmakta. Günün önemli etkinliği elbette Ölüler Günü'nün en renkli yaşandığı yerlerden biri olan Oaxaca'da yüzümüzü boyatmak, giyinmek ve elbette geçiti izleyip gece de mezarlıktaki kimi eğlenceki kimi hüzünlü törenlere katılmak. Konaklama Oaxaca’da.
7. Gün 2 Kasım 2023 : Tehuantepec

Sabah kahvaltısının ardından dev gövdesi ve 40 metrelik boyu ile Dünya’nın en büyük ağaçlarından biri olan iki bin yıllık Tule ağacını görüyoruz. Sonrasında Tekila ve Mezcal içki üretim tesisini geziyoruz. Burada hem yerel içeceklerden tadıyoruz hem de satın alıyoruz. Ardından Tehuantepec’e doğru dağlık ve virajlı yollardan yolumuza devam ediyoruz. Konaklama Tehuantepec’te.
8. Gün 3 Kasım 2024 Pazar : San Cristobal de las Casas - Sumidero Kanyonu - Jovel Vadisi

Kahvaltının ardından otelden ayrılıp Chiapas eyaletinin eski başkenti San Cristobal de las Casas’a doğru yola çıkıyoruz yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından ilk olarak Sumidero Kanyonu’na geçiyoruz. Burada tekneyle iki saat boyunca dünyanın en önemli kanyonlarından biri olan Sumidero’yu ve etraftaki yabanıl hayata tanıklık ediyoruz. Sonrasında Jovel Vadisi'nde 2100 metrede bulunan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan San Cristobal de las Casas’a doğru yola devam ediyoruz. Konaklama San Cristobal de las Casas ta.
9. Gün 4 Kasım 2024 Pazartesi : Chiapas - Zinacantan Köyü - San Cristobal de las Casas

Sabah kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. 1528’de erken sömürge döneminde kurulan ve Chiapas eyaletinin eski başkenti San Cristobal tek katlı evleri, parke taşlı sokakları, kiliseleri, kemer altılarıyla kolonyal mimarinin en güzel örneklerindendir. Burada önce yerel bir kabile grubunun yaşadığı geleneksel bir köye gidiyoruz. (Zinacantan Köyü) Burada el yapımı kumaş ve tekstil ürünleri, yöresel içecekler ve özel yapım yöresel quesadilla tadıyoruz. Sonrasında bölgenin en önemli yerel kabilesi olan Chamula yerlilerinin ünlü mezarını ve şaman kilisesini geziyoruz. Tarihi San Cristobal sokaklarını turladıktan sonra Konaklama San Cristobal de las Casas ta.
10. Gün 5 Kasım 2024 Salı : Agua Azul Şelalesi - Palenque

Sabah erken saatte kahvaltı yapmadan yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde nefis bir manzarada açık büfe kahvaltı yapıyoruz. Sonrasında tropical ormanların içinden yolculuk yapıp, yolumuzun üzerinde bulunan Agua Azul Şelalesini görüyoruz. Burada dileyen arkadaşlar şelalenin serin sularına kendilerini bırakırken dileyenler alışveriş yapabilirler. Öğleden sonar ise Unesco Miras Listesi’nde yer alan tarihi Maya kalıntılarının bulunduğu ünlü Palenque Piramitlerini geziyoruz. Konaklama Palenque de.
11. Gün 6 Kasım 2024 Çarşamba : Campeche

Sabah kahvaltımızın ardından Campecheye doğru yola çıkıyoruz Campeche ye varışımızın ardından gezimize UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan müstahkem şehri keşfe başlıyoruz. Campeche, sömürge döneminde, XIX. yüzyılın ortasına kadar Yucatan yarımadasının en önemli limanıydı. Şehir turumuzda tarihi kent meydanını çevreleyen surları, kentin limana açılan kapısı olan Puerta de Mar (deniz kapısı) ve karaya açılan kapısı olan Puerta de Tierra, Campeche Katedrali, rengarenk boyanmış evlere ev sahipliği yapan ara sokakları gezdikten sonra otele yerleşme. Konaklama Campeche’de.
12. Gün 7 Kasım 2024 Perşembe : Merida

Kahvaltı sonrası Campeche'den ayrılarak özel aracımızla Merida'ya doğru hareket edeceğiz. Varışımızdan sonra otelimize yerleşiyor ve Yukatan eyaletinin başkenti Meridayı gezmeye başlıyoruz. Plaza Grande, Merida Katedrali, Hükümet Sarayı, Anavatan Anıtı gezip göreceğimiz yerler arasında. Maya kültürünü yaşamış bu kentte Mayalara ait pek çok izi de göreceğiz. Konaklama Merida’da.
13. Gün 8 Kasım 2024 Cuma : Tulum

Kahvaltı sonrası Merida'dan ayrılarak özel aracımızla Tulum'a doğru hareket edeceğiz. 2 saatlik yolculuk sonrası ilk durağımız Chichen Itza Antik Kenti. 2007 yılında açıklanan Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında bulunan Kukulkan Tapınağını içerisinde bulunduran, Maya Tarihinin en önemli kentlerinden Chichen Itza gezimiz belleklerinizden uzun yıllar silinmeyecek. Antik kent ziyareti sonrası tipik bir restoranda öğle yemeğimizi alacağız sonrasında Öğle yemeğinin ardından Yucatan Yarımadası'nda bulunan Cenote olarak adlandırılan Meksika’nın ve dünyanın en güzel doğa harikalarından doğal kuyuları görüyoruz (yüzmek isteyenler yanlarına mayolarını alabilirler). Unutamayacağınız bu tecrübe sonrası Tulum'a devam edeceğiz. Yaklaşık 2 saatlik kara yolculuğunun bitiminde Meksika Tulum a varıyoruz. Konaklama Tulum’da.
14. Gün 9 Kasım 2024 Cumartesi : Tulum

Tüm gün Tulum'da bütün yolculuğun son gününde kendimizi denize, mercanlara, güneşe bırakıyoruz. Kahvaltı sonrasında Tulum kıyılarında denize girebileceğimiz plajlara gidiyoruz. İsteyen arkadaşlarımız uçsuz bucaksız kıyıların tadını çıkarırken dileyen arkadaşlarımız da tüplü tüpsüz dalış yapabilirler. Günün en güzel anları suyun içinde göreceğimiz mercanlar ve balıklar. Deniz sonrasında akşam üzeri ve akşamımızı güzel bir akşam yemeği ile şenlendiriyoruz. Konaklama Tulum’da
15. Gün 10 Kasım 2024 Pazar : Tulum - Cancun

Kahvaltı sonrası son toparlanmalarımızı yapıyor ve ardından Cancun'a doğru yola çıkıyoruz. Varış saatimize göre havalimanına transferimiz yapılıyor. 14.45 teki uçuşumuz için check in işlemlerimize başlıyoruz. Daha sonra Cancun havalimanından istanbula doğru yola çıkıyoruz.
16. Gün 11 Kasım 2024 Pazartesi : Cancun - İstanbul

Sabah 05:45'te İstanbul havalimanına varmış olacağız. Herkese güzel bir gün diler ve bir sonraki turda görüşmek üzere hoşçakalın.

Temalar

Tarih ve Kültür
Macera
Eğlence
Festival

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Uçaklı
Türk Havayolları

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Bir yorum yazın
Yorum başlığı gerekli
Yorum içeriğinde en az 10 karakter olmalı
Yorum yazmak için giriş yapınız
4.300 $ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}

Dahil / Hariç Hizmetler

THY İLE DİREK UÇUŞ GİDİŞ-DÖNÜŞ UÇAK BİLETİ
14 GECE KAHVALTI VE KONAKLAMA
GEZİ BOYUNCA MEKSİKA'DA TÜM ULAŞIM VE TRANSFERLER
PROFESYONEL TÜRKÇE REHBERLİK HİZMETİ
FRİDA KAHLO MÜZESİ GİRİŞ BİLETLERİ VE GEZİSİ
SUMİDERO KANYONU'NDA TEKNE GEZİSİ
MÜZE, ÖREN YERLERİ VE MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ
SEYAHAT KOÇLUĞU
ŞEHİR VERGİLERİ
YURT DIŞI SEYAHAT SİGORTASI
TÜM ÖĞLEN VE AKŞAM YEMEKLERİ
MEKSİKA VİZESİ *notlar kısmına lütfen bakınız
KİŞİSEL HARCAMALAR
DAHİL OLDUĞU BELİRTİLMEMİŞ TÜM EK MASRAFLAR
başlayan fiyatlar
4.300 $
0 Yorum
Mesajlar {{unread_count}}
... ile mesajlaş {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Siz: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}