Kurban Bayramı Macahel - Şavşat Doğa ve Fotoğraf Turu

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

7 Gün

Tur Türü

Yurt İçi Turlar

Max. Kişi

18 kişi

Lokasyon

Yurtiçi

Genel Bakış

Şavşat – Macahel Doğa ve Fotoğrafı Turumuzda gideceğimiz yerlerin başında Şavşat gelir. Karadeniz yayla turlarında gidilen en bakir olduğu bölgeye gidiyoruz. Şavşat, Artvin ile sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şavşat turumuza, doğanın en güzel olduğu tarihte gidiyoruz. Macahel yayla turumuzda, eşşiz güzellikteki düzlükleri, buzul gölleri, yaylalar, dağların vadiler ile kesiştiği panoraması ile doğanın en nadide güzellilerini barındırmaktadır. Şavşat yaylaları turu ve Macahel yaylaları turumuzda; Göller, yaylalar, şelaleler, vadileri ile sizi doğanın mucivezi güzelliği ile karşılamaya hazırdır. Artvin turu; Macahel, Türkiye'in Artvin ili ve Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'ne yayılan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır. Eskiden kullanılan adı Bicihiani'dir. Türkiye’de kalan kısmı Artvin’in Borçka ilçesinin dağlık alanlarıdır. Macahel Bölgesi’nin Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Macahel Suyu olarak anılmakta olup, sınırı geçtikten sonra, Acara Suyu’ndan önce sağdan Çoruh Nehrine birleşir. Macahel Bölgesi Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşmaktadır. Macahel Bölgesi aynı zamanda zengin bitki ve canlı ceşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv Alanı seçilmiştir. Ayrıca Macahel Avrupa ve Asya’nın tek ılıman iklim Yağmur Ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şavşat Yaylaları, Macahel yaylalarını içeren bu turumuzda ‘’Yeşil cennet ‘’ olarak anılan eşsiz güzellikteki bu coğrafyada, yeşilin her tonunu göreceğiz. Yaylalarını gezerek manzaranın keyfine dalıp, doğal güzellikler ile ruhumuzu harmanlayacağız. Yöreye özgü enfes Gürcü yemekleri’nin tadına bakacağız.

 

Tur Programı

1. Gün : İstanbul/Rize-Şavşat

Saat 07.30 Sabiha Gökçen Havalimanından hareket ediyoruz.Saat 09.20 Rize-Artvin havalimanına inmiş olacağız.Rize'de kahvaltımızı aldıktan sonra Şavşata'a doğru yola çıkacağız.Yol üzerinde Borçka ve Artvini gördükten sonra Şavşat'a doğru yola devam ediyoruz. Şavşat girişindeki Yavuzköy seyir terasından sonra, Şavşat'ın büyüleyici doğasının içine dalıp, Şavşat'ta ilk gecemizi geçireceğiz. Konaklama Black Forest Hotel.
2. Gün : Şirata Gölleri, Karagöl, Tibeti Kilisesi

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından 1 saatlik bol manzaralı araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü‘nden geçerek, Balıkgöl’e varıyoruz. Orta zorlukta kısa bir yürüyüşten sonra,Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara bize harika fotoğraf fırsatları sunuyor. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Göllerinin ilki ve küçüğü olan göle çıkıyoruz. Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış, yüzmek serbest. (Gürcüce). Hemen ilerisindeki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göl temmuz ağustos aylarında çok alçalıyor. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze yokuş aşağı devam ederek tekrar Balıkgöl’üne ulaşıyoruz. Burada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra harika bir öğle yemeği için yöresel restorana varıyoruz.Altından dere akan masalarda enteresan lezzetlerle donanmış öğle yemeğimizi aldıktan sonra Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Göl etrafında yürüyüşün ardından biraz serbest zaman veriyoruz. İsteyenler kayık kiralayarak göl üstünde keyif yapabilirler. Karagöl'den ayrıldıktan sonra yol üstündeki Tibeti Kilisesi’ne varıyoruz. Yıkmak için çok uğraşılan ama çatısı hariç ön kısmı hala dimdik ayakta duran bu tarihi mabedi fotoğraflıyoruz. Kilise de kahvelerimizi içtikten sonra bugünkü gezimizi sonlandırıp otelimize geri dönüyoruz. Konaklama Black Forest Hotel.
3. Gün : Maden Köyü, Sazgire Tepesi Sakorya Yaylası, Bazgiret Şelalesi

Kahvaltıdan sonraki ilk durağımız Maden Köyü, ahşap evlerden oluşan köy özgünlüğünü hala koruyor. Burayı dönüşte gezmek üzere Sazgire Tepesine doğru yolumuza devam ediyoruz. Bu bol manzaralı yol eminiz hoşunuza gidecektir. Yolculuğumuzun sonunda vadiye hâkim bir noktadaki Sakorya yaylasına varıyoruz. 2400 metre yükseklikte bulunan yayladaki evler özgün mimaride ve çok güzel fotoğraf veriyorlar. 25-30 yayla evi var burada. Ama özellikle sırta dizilmiş yan yana duran 7 ev görsel açıdan ön plana çıkıyor. Burada biraz fotoğraf molası verdikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Bazgiret şelalesini de göreceğimiz yürüyüş 2 saat sürecek. Patika yoldan 1900 metre yükseklikteki Maden Köyüne ineceğiz. Vadi tabanına indikten sonra arkanıza bakın çünkü köyün arkasında yükselen tepe inanılmaz kareler sunuyor bizlere. Maden Köyünde öğle yemeğimizi yedikten sonra Şavşat'a doğru yola çıkıyoruz. Şavşat’a varış saatimize göre Şavşat Kalesini de göreceğiz. 1000 yıl öncesine tarihlenen kalede kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Günü gene farklı bir noktada güneşi batırarak bitirebiliriz. Konaklama Black Forest Hotel.
4. Gün : Artvin - Borçka - Macahel

Artvin, Borçka’ya doğru devam ediyoruz. Karagöl’e varmadan yolumuz üzerinde derenin kenarında yöresel yemek molamızı veriyoruz. Daha sonra, Karagöl’e varıyor, Karagöl etrafında gezinti yapıyoruz. Yeşilin her tonunu görüyor ve manzara karşısında kendimizden geçiyoruz. Turumuzu tamamladıktan sonra sizlerle akşam konaklayacağımız Türkiye’nin Tek Biyosfer rezerv alanı olan Macahel vadisine ulaşıyoruz, Akşam yemeğimizi yiyoruz ve şöminenin karşısında uykuya dalıyoruz. Konaklama İremit Pansiyon.
5. Gün : Efeler Köyü- Kayalar Köyü- Dere Kenarında Piknik/Yüzme, İremit Camii

Kahvaltıdan sonra ,Bugünkü Macahel gezimizde İremit’ten Kayalar Köyü'ne vadi içinde yapacağımız yürüyüş ile başlıyor. Eski bir ahşap köprüden başlayan yürüyüş kullanılmayan toprak yoldan yükselerek devam ediyor. Yüksek çam ve gürgen ağaçları arasında geçen yürüyüş rotasında Macahel’in diğer köylerini hatta Gürcistan tarafındaki Gürcü köylerini göreceksiniz. Yaklaşık 500 metre irtifa kazanacağımız yürüyüşün süresi yaklaşık olarak 2,5 - 3 saat sürecek. Tepe noktada konumlanmış, kaya köye varıyoruz ve bu eşsiz manzaranın tadını çıkarıyoruz. Burada biraz mola verdikten sonra (tüm grup isterse yürüyüş uzatılabilir) dere kenarına gidiyoruz. Hep yayla hep yürüyüş olmaz biraz da keyif yapmak lazım diye düşünüyoruz. Rahatlıkla yüzebileceğiniz hatta kayalardan atlayabileceğimiz ve piknik yapabileceğimiz bir dere kenarına gidiyoruz. Öğle yemeğimizi de burada barbekü sucuk olarak alıyoruz. Daha sonra bölgenin en eski camisini ziyaret ediyoruz. İremit Camii şu anda bulunduğu konuma başka bir yerden 1853 yılında taşınmış. Yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor ama Camili Köyü'ndeki Ahşap Cami’den önce yapıldığı kesin. Ahşap üzerine el ile işlenmiş ve kök boyalarla renklendirilmiş desenlerle kaplı bu camide fotoğraflarımızı çektikten sonra otelimize dönüyoruz. Konaklama İremit Pansiyon.
6. Gün : Maral Köyü- Maral Şelalesi

Bugün kahvaltı sonrası, sizlerle Türkiye’nin tek kırımda dökülen en yüksek şelalesi ünvanlına sahip Maral Şelalesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yarım saatlik bir araç yolculuğunun ardından 10 dakikalık patika yürüyüşü ile Maral Şelalesi’nin heybetli görüntüsü bizi bekliyor. Ücretsiz soğuk su masajı hizmeti vermekte olan şelaleden faydalanmak isteyenler 10 dakika sürecek dik bir inişin ardından şelalenin döküldüğü noktada şelalede yüzme keyfi yaşayabilirler.Girmek istemeyenler şelale manzarası eşliğinde çayını yada kahvesini yudumlayıp doğanın keyfini çıkarabilir. Herkes çayını ya da kahvesini içtiğine göre artık pansiyonumuza dönüyoruz ve akşam yemeği pansiyonda. Konaklama İremit Pansiyon.
7. Gün : Macahel - Borçka - Rize-İstanbul

Otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası, Macahel vadisinden ayrılıyoruz.Yol üzerinde Borçka Karagölü ziyaret ediyoruz.Daha sonra, Rize - Artvin Havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Akşam uçuşumuz,saatb 19.45 olacak.

Temalar

Macera
Eğlence
Doğa ve Spor
Aile ve Çocuklar
Egzotik
Yiyecek ve İçecek
Otel ve Konaklama
Ulaşım ve Transfer

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Uçaklı
Havaalanı Buluşma

Sıkça Sorulan Sorular

Konaklama nasıl olacaktır ?
Konaklamamız bölgenin dokusuna özgü bungalov evlerde ya da butik otellerde olacaktır.
Rezervasyon İptal ve İade Şartları nedir ?
Rezervasyonunuzu iptal etmeniz durumunda geri ödeme koşullara uygun sağlanabilir, detaylı bilgi için ilgili sayfayı inceleyiniz.

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Bir yorum yazın
Yorum başlığı gerekli
Yorum içeriğinde en az 10 karakter olmalı
Yorum yazmak için giriş yapınız
12.800 ₺ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}

Dahil / Hariç Hizmetler

Blue Cat profesyonel rehberlik
6 Gece otel konaklama
Bütün kahvaltı ve akşam yemekleri
Bütün araç transferleri
Seyahat sigortası
Milli park girişleri
Gidiş dönüş uçak uçak bileti
Öğlen yemekleri
Kişisel harcamalar
başlayan fiyatlar
12.800 ₺
0 Yorum
Mesajlar {{unread_count}}
... ile mesajlaş {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Siz: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}